Programmet for
Art Bubble 2019

Når Art Bubble kommer til Rundetaarn vil der endnu en gang være spændende paneler og signeringer.
Her kan du se, hvem du kan møde ved de officielle signeringsborde, samt enkelte standholdere.

Der tages forbehold for ændringer i programmet og alle bedes orientere sig på dagen.

ART BUBBLE OFF VENUE

Som noget nyt har Art Bubble i år 2 begivenheder i samarbejde med Cinemateket, som finder sted i ugen op til festivalen.
Læs mere ved at følge links forneden.

Hvilken tegneseriefilmatisering er verdens bedste?
Et panel bestående af Tue Sørensen, Mads Bluhm, Peter Snejbjerg og Christian Mongaard forsøger at finde frem til, hvilken tegneserie der bedst lever op til tegneserien og publikum er med til at vælge vinderen.
Onsdag d. 6. november, kl. 19.00 i Cinemateket med efterfølgende drink n draw.

Desværre må William Simpson melde fra til Storyboards i Cinemateket, som du i stedet vil kunne opleve i Rundetaarn, søndag d. 10. november, kl. 11.00.
I hans sted kommer Bjørk Matias Friis, som med publikums hjælp vil tegne de verdenskendte figurer i dagligdags-situationer.

Torsdag d. 7. november kl. 18.45 i Cinemateket

Følg linksene for at få billetter!

LØRDAG - SIGNERINGER

Eric Maltatite - signeringsbord 1

  • Kl. 10.00-12.00
  • Kl. 13.00-15.00
  • Kl. 16.00-16.45 En samtale med Eric Maltaite (interview)

Henrik Rehr - signeringsbord 2

  • Kl. 12.00-13.00
  • Kl. 14.00-16.00 Forlaget Fabel

William Simpson - signeringsbord 1

  • Kl. 10.30-12.30
  • Kl. 13.30-15.30
  • Kl. 16.30-17.30

Thierry Capezzone - signeringsbord 2

  • Kl. 10.30-12.00
  • Kl. 13.00-15.00
  • Kl. 16.00-17.30

Arild Midthun - signeringsbord 3

  • Kl. 11.00-11.30 Panel med Laila Jerming
  • Kl. 12.30-15.30
  • Kl. 16.30-17.30

Peter Madsen - Comicgarden / DTS

  • Kl. 11.00-12.00 ved Danske tegneserieskabere
  • Kl. 13.00-14.00 Comicgarden
  • Kl. 15.30-16.30 med Sissel Bøe ved Comicgarden

PANELER LØRDAG

Arild Midthun
11.00-11.30

Arild Midthun og Laila Jerming Graf snakker om det at være Norsk Disney tegner.

Danske tegneserier i udlandet
13.00-14.00

Mød en håndfuld af Danmarks mest markante tegneserieskabere, som også har succes i udlandet. Hør John Kenn Mortensen, Morten Dürr, Rikke Villadsen, Rune Ruberg, Palle Schmidt, Emil Friis Ernst og Sofie Louise Dam fortælle om bl.a. vejen til det store udland, forlag som Fantagraphics og samarbejde med Neil Gaiman, samt hvordan det føles at blive udgivet på 18 forskellige sprog!
Ordstyrer: Erik Barkman

Eric Maltaite i samtale
16.00-16.45

Eric Maltaite i samtale om Tim & Thomas og figuren CHOK, som pryder årets festivalplakat.

HANNE HANSEN PRISEN UDDELES I RUNDETAARN KL. 18.30

Følg linket forneden for at se Hanne Hansen uddelingen live på Facebook.

Signeringer ved standholdere - Lørdag

Lørdag 10-18:
10-12 Ingo Milton, Eric Knipper, Anders Brønserud, Nicolai Hvidberg, Peter Madsen.
12-14 Bjørk Matias Friis, Palle Schmidt, Karsten Mungo Madsen, Tatiana Goldberg.
14-16 Lars Kramhøft, Frederik Risom, Anders Christian Eriksen,
16-18 Henrik Rehr, Mikael Lindal, Peder Riis

Frank Madsen og Sussi Bech signerer fra 10-18.

Henrik Rehr (“Husk kilden, når du drikker vandet” og andenudgave af “Gavrilo Princip”) kl 11-12 og 13-14 og Rikke Villadsen (“Tatovøren og klitoris”) kl 14-15!

Kl. 10 – 12 Poul Arne Kring, Mik Breuning
Kl. 12 – 14 Jacob Thybo, Søren Maarbjerg Thomsen (SMT)
Kl. 14 – 16 Henrik Rehr, Poul Arne Kring
Kl. 16 – 17.30 Jacob Thybo, Søren Maarbjerg Thomsen (SMT)

Kl. 14.45 Rune Ryberg signerer

Wilma van den Bosch signerer hele dagen ved eget bord.

11.00-12.00Peter Snejbjerg
13.00-14.00Peter Madsen
14.30-15.30Tatiana Goldberg
15.30-16.30Peter Madsen og Sissel Bøe

SØNDAG - SIGNERINGER

Eric Maltatite - signeringsbord 1

  • Kl. 10.00-12.00
  • Kl. 13.00-15.00
  • Kl. 16.00-17.30

Cosey - signeringsbord 2 / Fabel

  • Kl. 10.00-11.30 Forlaget Fabel
  • Kl. 14.30-18.00 Signeringsbord 2

Arild Midthun - signeringsbord 3

  • Kl. 10.00-12.00
  • Kl. 13.00-15.00

William Simpson - signeringsbord 1

  • Kl. 11.00-11.45 Panel med Arni Beck Gunnarsson
  • Kl. 12.30-14.30
  • Kl. 15.30-17.30.

Thierry Capezzone - signeringsbord 2

  • Kl. 10.00-12.00
  • Kl. 16.00-17.30

Henrik Rehr - signeringsbord 2

  • Kl. 12.00-13.00
  • Kl. 14.00-15.00 Forlaget Fabel

Peter Madsen - Comicgarden / DTS

  • Kl. 11.00-12.00 ved Danske tegneserieskabere
  • Kl. 13.00-14.00 Comicgarden
  • Kl. 14.30-15.30 med Sissel Bøe ved Comicgarden

PANELER SØNDAG

William Simpson om livet under & efter Game of Thrones
11.00-11.45

William Simpson har arbejdet på samtlige afsnit af den storslåede HBO serie. Kom og lær mere om det arbejde og hans tegneserieværker.
Interview med Árni Beck Gunnarsson

Supersnak med Marvel-Morten & Kim Helt LIVE: "Krypton er ikke et grundstof, men en planet"
13.00-14.00

Det populære og ultranørdede podcast “Supersnak” med Marvel-Morten & Kim Helt, to tossede, tidligere tegneserie-redaktører ved roret, kommer til Art Bubble, hvor de optager et live podcast. Det kan kun blive sjovt!
 
Emnet bliver Supermans akilleshæl, hans Samson-hår, hans største (og sjoveste) svaghed: Kryptonit. Grøn kryptonit, som svækker hans kræfter, rød kryptonit, som medfører forunderlige transformationer, både mutationer og personlighedsændringer (gisp, Clark Kent bliver ubehagelig! Hov! Nu bliver han til et fugleskræmsel!), hvid kryptonit, som kun er farlig for planter, guldkryptonit, som kan fjerne Supermans kræfter permanent, pink kryptonit, som … gør superhelten homoseksuel? … Og talrige andre varianter, som har afstedkommet nogle af de mest underfundige historier i Supermans guld-og sølvalder. 
 
Forvent et show med et galleri af herlige forsider og morsomme genfortællinger af nogle af de mest outredere Superman-eventyr, krydret med fakta og ekspertviden om den første og største af alle superhelte og hans ikoniske svaghed.
 
Sidst i oplægget vil der være mulighed for Q&A med de to.

Signeringer ved standholdere - Søndag

Søndag 10-18:
10-12 Frederik Risom, Jacob Thybo, Tue Sørensen, Palle Schmidt, Peter Madsen.
12-14 Bjørk Matias Friis, Anders Brønserud, Eric Knipper, Henrik Rehr,.
14-16 Sidsel Schomacker, Ingo Milton, Lars Dahl.
16-18 Nicolai Hvidberg, Tatiana Goldberg, Anders Christian Eriksen

Frank Madsen og Sussi Bech signerer fra 10-18

Henrik Rehr (“Husk kilden, når du drikker vandet” og andenudgave af “Gavrilo Princip”) kl 11-12 og 13-14 og Rikke Villadsen (“Tatovøren og klitoris”) kl 14-15!

Kl. 10 -12 Cosey (til 11.30), Poul Arne Kring
Kl. 12 -14 Mik Breuning, Søren Maarbjerg Thomsen (SMT)
Kl. 14 – 15 Henrik Rehr, Lars Jakobsen
Kl. 15 – 17 Jacob Thybo, Poul Arne Kring

Kl. 13.00 Mikkel Sommer signerer

Wilma van den Bosch signerer hele dagen ved eget bord.

11.00-12.00Peter Snejbjerg
13.00-14.00Peter Madsen
14.30-15.30Peter Madsen og Sissel Bøe 
15.30-16.30Tatiana Goldberg
DanishDutchEnglishFrenchGermanItalianPolishPortugueseSpanish